Get Adobe Flash player

IMAGE

Witam serdecznie,

Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu informuje, że od 02.08 br w Punkcie Pomocy Humanitarnej PCK w Poznaniu wydawane są kupony podarunkowe Sodexo dla uchodźców z Ukrainy. Program ten jest realizowany przy wsparciu finansowym w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

W ramach realizacji projektu rodzina, która wjechała do Polski po 24.02.2022 może otrzymać wsparcie w formie jednego pakietu kuponów Sodexo czyli 500 zł.  Pod pojęciem rodziny na potrzeby realizacji projektu rozumiemy:

  • Uprawnionego będącego osobą pełnoletnią i jednocześnie matką/ojcem/opiekunem prawnym jednego lub większej liczby dzieci oraz w/w dzieci;

lub

  • Uprawnionego będącego osobą pełnoletnią pozostającego we wspólnym gospodarstwie z osobą starszą (osobą, która ukończyła 50 rok życia) wraz z w/w osobą;

lub

  • Uprawnionego, który ukończył 50 rok życia, pozostającego w samodzielnym gospodarstwie;

lub

  • Uprawnionego, będącego opiekunem osoby/osób niepełnosprawnych oraz w/w osoby

 

Z uwagi na konieczność prowadzenia centralnej bazy danych osób, które otrzymują kupony Sodexo  wydawane będą one tylko w Punkcie Pomocy Humanitarnej PCK w Poznaniu, ul. Głogowska 16, we wtorki i piątki w godzinach 8.00-13.00 począwszy od 02.08 do wyczerpania zapasów. Wielkopolski Oddział Okręgowy PCK w Poznaniu otrzymał 1000 pakietów kart po 500 zł. W przypadku zgłoszeń uchodźców do Państwa oddziałów PCK prosimy kierować ich do Punktu Pomocy Humanitarnej PCK w Poznaniu. Poinformujemy również Państwa o zakończeniu akcji.

Polski Czerwony Krzyż w Krotoszynie zakupił i przekazał wyprawki szkolne w ramach akcji

#napomocUkrainie#

 

PCK w Krotoszynie we współpracy z MGOPS w Krotoszynie zorganizował Dzień Dziecka dla dzieci rodzin ukraińskich, które przyjechały do naszego miasta, aby schronić się przed konfliktem zbrojnym panującym na terenie Ukrainy . Udział  wzięły również dzieci z rodzin Naszego miasta w ramach wspólnego integrowania się.  Był to dzień pełen ciekawych aktywności oraz zabaw z udziałem animatorów – wolontariuszy. Wierzymy, że również towarzyszący dzieciom opiekunowie i złapali chwile wytchnienia od codziennych trosk o przyszłość swojej rodziny.

 

 

Bądźmy życzliwi! – w dniu Czerwonego Krzyża poprzez małe gesty okazujmy sobie wzajemną życzliwość.

Każdego roku 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym świętujemy wyjątkowość, jedność i siłę naszego Ruchu, a przede wszystkim promujemy zasady humanitaryzmu, życzliwości i poszanowania godności dobrego człowieka.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć prawie 15 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników. Jest obecny w ponad 190 krajach. Wolontariusze i pracownicy Czerwonego Krzyża wspierają ponad 160 milionów potrzebujących
na całym świecie, poprzez moc humanitaryzmu ratują ludzkie życie oraz łagodzą cierpienie. Jesteśmy dumni ze wszystkich Stowarzyszeń, pracowników i wolontariuszy, którzy będąc blisko ludzi pokazują jedność naszej społeczności.

W Polskim Czerwonym Krzyżu działa ponad 30 000 wolontariuszy i ponad 1000 pracowników, którzy angażują się w programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspierają i aktywizują seniorów, uczą pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań, a w ostatnich miesiącach przede wszystkim pomagają i wspierają uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce szukają schronienia przed konfliktem zbrojnym.

W tym roku tematem Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest ŻYCZLIWOŚĆ, jako uniwersalne pojęcie, wpisujące się w jedną z naszych 7 podstawowych zasad – HUMANITARYZM. W tym dniu chcemy połączyć ludzi poprzez proste gesty życzliwości. Bądźmy życzliwi!

Każdy uwielbia takie gesty, kiedy okazuje się komuś życzliwość albo ktoś okazuje ją nam. W czasie, gdy musimy się mierzyć z konfliktami zbrojnymi, pandemią i kataklizmami, w czasie, gdy świat jest podzielony, drobne gesty życzliwości znaczą jeszcze więcej. I chociaż mogą wydawać się nam małe, te czyny mogą mieć ogromny wpływ na ludzi, którym pomagamy. Wywołują efekty znacznie wykraczające poza to, co mogliśmy sobie wyobrazić.

Wyobraź sobie, że możesz pewnego dnia pomóc przyjacielowi, sąsiadowi lub koledze w potrzebie –wysłuchać jego problemów lub dać mu mały prezent, aby go pocieszyć. Może to skłonić przyjaciela lub sąsiada do zrobienia tego samego dla kogoś innego. A kolejna osoba może przekazać tę życzliwość dalej – np.: poprzez zrobienie domowego posiłku dla przyjaciela, przekazanie pieniędzy na cele charytatywne lub pomoc bezdomnemu na ulicy. Zanim się zorientujesz, wszyscy jesteśmy połączeni tymi małymi gestami dobroci. Dobroć rodzi dobroć! Sprawia, że świat się kręci. A te małe działania kończą się ogromnym globalnym wpływem na ludzkość.

Podobnie też nasze działania lokalne Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w poszczególnych krajach mają prawdziwie globalny zasięg. W tym roku w Polskim Czerwonym Krzyżu czujemy wyjątkowe wsparcie całej czerownokrzyskiej rodziny, bo łączymy swoje siły, wiedzę i doświadczenie w niesieniu pomocy humanitarnej ofiarom wojny w Ukrainie. Otrzymujemy mnóstwo życzliwości, którą chcemy się dzielić w codziennej pracy na rzecz potrzebujących.

8 maja, w całym kraju Polski Czerwony Krzyż organizuje różne wydarzenia m.in.: 5 warszawski KrwioBieg, akcje poboru krwi, happeningi, układanie „żywego krzyża” przez mieszkańców miast oraz pikniki, podczas których organizowane będą zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy.

W Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca życzymy wszystkim wolontariuszom, członkom i pracownikom PCK zadowolenia z pracy i wytrwałości w prowadzonych działaniach, dziękując jednocześnie za dotychczasowe zaangażowanie. Świętujcie razem z nami ten najważniejszy dzień w roku – #BEHUMANKIND

Z okazja Dnia Kobiet Polski Czerwony Krzyż w Krotoszynie dołączył do ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy do puszek PCK pod hasłem; „Dzień dla Kobiet”,

Wolontariusze z Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca  W Koźminie Wielkopolskim,   Zespołu Szkół Ponadpodstawowych 3 im. Jana Pawła II W Krotoszynie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 Im. Karola F. Libelta w Krotoszynie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Krotoszynie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach oraz I Liceum Ogólnokształcącego Im. Hugona Kołłątaja w Krotoszyn pomogli nam przeprowadzić tą akcję. Dzięki ich zaangażowaniu zebraliśmy kwotę; 3 752,54 zł .   Środki te zostaną wykorzystane w celu zapewnienia długofalowej pomocy kobietom i dzieciom z Ukrainy.

Bardzo dziękujemy za wsparcie naszej zbiórki wszystkim darczyńcom oraz wspaniałej młodzieży ww. szkół, która zebrała wykazaną kwotę.

Prezes OR PCK Krzysztof Kierzek

Drodzy Państwo,

Już w najbliższy wtorek, 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, na terenie całego kraju wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża zbierać będą pieniądze do puszek.

Zbiórka, realizowana pod hasłem „Dzień DLA Kobiet”, ma na celu zapewnienie długofalowej pomocy kobietom i dzieciom Ukrainy.

Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przekazane na te działania.

 

Polski Czerwony Krzyż pomaga uchodźcom uciekającym przed działaniami wojennymi
z Ukrainy. W ciągu pięciu dni pod opiekę ratowników i wolontariuszy PCK trafiło ponad 1600 osób, z czego 75 z nich wymagało opieki medycznej.

Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, polską granicę przekroczyło prawie 400 000 osób. Głównie są
to kobiety i dzieci, które szukają schronienia.

Polski Czerwony Krzyż podjął natychmiastowe działania, których głównym celem było zapewnienie pomocy humanitarnej w punktach recepcyjnych rozmieszczonych wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej. Przez ostatnich
5 dni ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl, Grupy Ratownictwa PCK Sandomierz, Grupy Ratownictwa PCK Ostrowiec Św. i Grupy Ratownictwa PCK Warszawa oraz wolontariusze z Grupy Pomocy Humanitarnej Lublin bez wytchnienia pomagają uchodźcom, którzy przyjeżdżają pociągami, autobusami, a nawet docierają pieszo do naszego kraju, aby znaleźć bezpieczne miejsce do życia.

Wolontariusze i pracownicy PCK obecni są także na dworach kolejowych w Przemyślu i Warszawie, gdzie oferują zmęczonym długą podróżą uchodźcom, jedzenie i napoje.

Na Podkarpaciu w 5 punktach recepcyjnych: Medyce, Przemyślu, Korczowej, Krościenku
i Budomierzu, ratownicy PCK udzielają pomocy humanitarnej oraz wsparcia medycznego. W punktach dla uchodźców przygotowane są miejsca noclegowe, dostępne jest jedzenie, woda, środki higieniczne, a dla najmłodszych zabawki, aby dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o traumatycznych wspomnieniach.

Na Lubelszczyźnie wolontariusze PCK pomagają przy granicy w Zosinie, Dołhobyczowie, Hrebennem
i Dorohusku.

W czwartek PCK uruchomił zbiórkę środków, a od soboty do Oddziałów PCK można przynosić dary rzeczowe (m.in. koce, śpiwory, materiały opatrunkowe, środki higieniczne, jedzenie, czy wodę).

Do Lwowa i Łucka docierają transporty z pomocą humanitarną przygotowywane przez Oddziały PCK w Lublinie i Rzeszowie. PCK jest w stałym kontakcie z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem, któremu przekazaliśmy wsparcie rzeczowe w postaci apteczek (obwód Łucki), namiotu oraz zapasu środków higienicznych (m.in. podpaski, pieluchy), jedzenia, materiałów opatrunkowych, koców i śpiworów (Lwów).

W całym kraju pracownicy i wolontariusze PCK przygotowują dary dla uchodźców z Ukrainy, którzy  zostali rozlokowani w licznych miejscach tymczasowego pobytu.

Polski Czerwony Krzyż jest w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK), Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) oraz innymi Stowarzyszeniami CK gotowymi udzielić wsparcia Ukrainie.

Ukraiński Czerwony Krzyż pomaga 8000 osób, które znalazły schronienie w kijowskim metrze. Pracownicy
i wolontariusze UCK dostarczają wodę, jedzenie oraz najpotrzebniejsze rzeczy, które pomogą przetrwać
w czasie konfliktu.

Polski Czerwony Krzyż współpracuje również z innymi, polskimi organizacjami humanitarnymi i instytucjami, które również podejmują działania mające na celu wspieranie poszkodowanych z Ukrainy.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom indywidualnym, firmom oraz naszym, stałym partnerom za wsparcie finansowe i przekazane dary. Odzew i chęć wsparcia jest ogromna, ale potrzeby ciągle rosną, dlatego prosimy o dalsze wsparcie.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

IBAN PL16 1160 2202 0000 0002 7718 3060,

SWIFT CODE BIGBPLPWXXX with a note „UKRAINE”

 

 

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę
środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla
obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.
Polski Czerwony Krzyż na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących
warunków. Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie.
Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń
Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz
Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia – mówi Jerzy Bisek, prezes
Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto:

16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
z dopiskiem „UKRAINA”.

Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup
żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.
Polski Czerwony Krzyż jest gotowy udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy. Już w połowie lutego br.
Lubelski Oddział Okręgowy PCK przekazał łóżka polowe, materace i śpiwory, które pozwolą
przygotować 370 miejsca dla potrzebujących obywateli Ukrainy przy przejściach granicznych na
Lubelszczyźnie. Do działania przygotowany jest również Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK
w Rzeszowie.
Jak powiedział Rafał Sakowski, koordynator ds. ratownictwa w Biurze Zarządu Głównego PCK – Grupy
Ratownictwa PCK w każdej chwili mogą wesprzeć służby państwowe oraz lokalne władze
w zabezpieczeniu przejść granicznych oraz przeprowadzeniu wstępnej segregacji medycznej
ewentualnych poszkodowanych, przekraczających granicę polsko-ukraińską.
Polski Czerwony Krzyż w razie potrzeby może również wspierać miejsca tymczasowego
zakwaterowania uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. Dysponujemy sprzętem
(łóżka polowe, śpiwory, koce, żywność środki higieny osobistej) oraz posiadamy szerokie
doświadczenie w udzielaniu pomocy humanitarnej, które pozwoli na zapewnienie schronienia i opieki
poszkodowanym.
W 2014 r. Polski Czerwony Krzyż pomagał poszkodowanym na Ukrainie w związku z katastrofą
humanitarną związaną z działaniami zbrojnymi na wschodzie państwa. Wówczas środki pozyskane
w ramach zbiórki przeznaczone były m.in.: na zakupy najpotrzebniejszych artykułów, które
koordynował Ukraiński Czerwony Krzyż, pomoc uchodźcom w Polsce, opłacenie leczenia dla rannych,
zorganizowanie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, dla których wydarzenia na wschodzie
Ukrainy były bardzo traumatyczne.
Polski Czerwony Krzyż jest gotowy także włączyć się w zorganizowanie konwoju z pomocą
humanitarną, jeśli zajdzie taka potrzeba.