Get Adobe Flash player

Miesięczne archiwum: Maj 2021

Szanowni Państwo,

Z okazji tegorocznych obchodów 8 maja chcielibyśmy zaproponować Młodzieży PCK dwie wcześniej wspominane inicjatywy:

 Akcja w mediach społecznościowych pod hasłem #JestemWolontariuszemPCK:

Z okazji 100-lecia Młodzieży PCK została przygotowana specjalna ramka z oficjalnym logiem obchodów. Pokażmy 8 maja jak wielu wolontariuszy działa w Ruchu Młodzieżowym PCK i zaprezentujmy czym się zajmujemy.

Zdjęcia wolontariuszy oprawione w przygotowaną ramkę można publikować w wybranych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram).

W załącznikach  szczegółowa instrukcję, ramkę oraz przykładowe zdjęcie.
z poważaniem,
Ewa Jakutajć
Dział Programowy / Programme Division
Polski Czerwony Krzyż Zarząd Główny / Polish Red Cross HQ
ul. Mokotowska 14
00-561 Warszawa
tel./ph. (4822) 326-12-21
#JestemWolontariuszemPCK
#JestemWololontariuszemPCK – akcja w social mediach dla wolontariuszy PCK z okazji roku 100-lecia Młodzieży.

 

Cele:

 1. Oddać głos wolontariuszom PCK w formie „zabawy” w social mediach, aby mogli pokazać w roku jubileuszowym siebie i swoje działania oraz z dumą powiedzą #JestemWolontariuszemPCK.
 2. Pokazanie w roku 100-lecia Młodzieży, jak wielu mamy wolontariuszy – akcja jest darmowa i wymaga jedynie zaangażowania ze strony osób, które zechcą się pochwalić, że są wolontariuszami PCK.

 

O co chodzi?

 1. Akcja polega na umieszczeniu na tablicy swojego profilu w mediach społecznościowych (FB, Instagram) zdjęcia w specjalnej ramce okolicznościowej (plik o nazwie: ramka_logo.png).
 2. Zdjęcie ma pokazywać Ciebie jako wolontariusza PCK (np.: podczas jakiejś akcji czy pomagania drugiej osobie czy po prostu pozytywne selfie z w koszulce czy kurtce PCK, itp.)

 

Jak to zrobić?

Można otworzyć plik z ramką i dodać do niej zdjęcie w dowolnym programie graficznym, ale najprościej użyć do tego programu Paint 3D, którego zazwyczaj każdy ma i potrafi obsługiwać.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Otwórz program „Paint 3D”.
 2. Rozpocznij nowy projekt.
 3. Rozwiń „ Menu” i wybierz opcje „Wstaw”.
 4. Zaznacz i wstaw wybrane zdjęcie.
 5. Rozwiń „Narzędzia” i wybierz opcje „Nalepki”, a później „Nalepki niestandardowe”.
 6. Kliknij „Dodaj nalepkę”.
 7. Wstaw plik z ramką.
 8. Powiększ ramkę  i wybierz/wykadruj ten fragment zdjęcia, który chcesz pokazać.
 9. Wybierz opcję „Przytnij obraz” i dostosuj pole zdjęcia do wielkości ramki. Kliknij opcję „Gotowe”.
 10. Zapisz plik.
Pobierz intrukcję w pdf- instrukcja.ramka
pliki do realziacji

# JestemWolontariuszemPCK  

Razem jesteśmy # NieDoPowstrzymania

8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym cały świat zwraca uwagę
na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, pomagających w walce z koronawirusem.

W 2020 roku 1 na 12 osób na świecie otrzymała jakąś pomoc od Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. To był ciężki, ale niesamowity rok pracy dla naszego Ruchu. Determinacja pracowników i wolontariuszy, aby zapewnić wszystkim wiedzę i środki ochronne, nie miała sobie równych.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników. Jesteśmy obecni w ponad 192 krajach, gdzie wspieramy ponad 160 milionów potrzebujących. W Polsce każdego dnia działania Czerwonego Krzyża wspiera ponad 60 500 wolontariuszy.

W obecnej chwili, gdy świat walczy z koronawirusem,  wolontariusze na całym świecie pomagają seniorom, osobom samotnym i przebywającym na kwarantannie, czy w izolacji ze względu
na swój stan zdrowia. Często są jedynymi osobami, z którymi nasi podopieczni mają kontakt
i mogą podzielić się swoimi troskami oraz radościami.

Wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża od początku pandemii zachęcali młodzież do pozostania w domach oraz kreatywnego spędzania czasu. Organizowali spotkania on-line, podczas których podpowiadali, jak radzić sobie w obecnej sytuacji, udzielali korepetycji swoim rówieśnikom, a także wspierali seniorów (przygotowywali i dostarczali paczki żywnościowe dla osób starszych).

Polski Czerwony Krzyż w 2021 roku obchodzi także rocznicę utworzenia ruchu wolontariackiego czyli 100-lecie Młodzieży PCK (więcej na ten temat: https://pck.pl/100-lat-mlodziezy-pck/).

Dziś każdy wolontariusz może być dumny z przynależności do  Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i z radością powiedzieć #JestemWolontariuszemPCK – jesteśmy nieugięci, #NieDoPowstrzymania. Możesz na nas liczyć. Ponieważ nawet w najgorsze ze wszystkich dni, nadal jesteśmy w tym razem.

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Młodzież PCK będzie organizowała w swoich lokalnych społecznościach akcje sportowe pod hasłem #dbajmyosiebie. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności fizycznej, pomimo wielu ograniczeń związanych z pandemią. Działania będą realizowane zarówno przez Szkolne Koła PCK, jak i Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w różnych regionach Polski.

Świętujcie razem z nami ten najważniejszy dzień w roku – Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Wolontariusze PCK! 8 maja pokażmy, ilu nas jest. Niech każdy udostępni w mediach społecznościowych swoje zdjęcie w okolicznościowej ramce z okazji 100-lecia Młodzieży PCK i doda #JestemWolontariuszemPCK. Dziękujemy Wam, ze jesteście!

#JestemWolontariuszemPCK #NieDoPowstrzymania #dbajmyosiebie